Biała lista co to takiego?

Biała lista podatników VAT

Od 1 września 2019 roku udostępniony został dla przedsiębiorców wykaz podatników VAT, który zawiera informacje o podmiotach zarejestrowanych w urzędzie skarbowym jako czynni  podatnicy VAT bądź wykreśleni z rejestru lub przywróceni do rejestru. Wykaz ten jest ogólnodostępną i darmową bazą zwaną również białą listą. Ma ona na celu przede wszystkim sprawdzenie wiarygodności kontrahentów. Jest ona na tyle szczegółowa, że pozwala na weryfikację statusu kontrahenta na określony dzień do 5 lat wstecz.

Jakie informacje zawiera Biała Lista?

Wykaz ten zawiera przede wszystkim takie dane jak:

– nazwę firmy lub imię i nazwisko

– numer NIP

– status podatnika

– adres prowadzonej działalności

– nr KRS i REGON

– numery rachunków bankowych otwartych w związku z prowadzona działalnością.

Jeszcze do 31.12.2019 biała lista była tylko narzędziem informacyjnym, jednakże od 01.01.2020 stała się obowiązkowa. Oznacza to, że jeżeli zapłacimy dostawcy, czynnemu podatnikowi VAT , za fakturę, która potwierdza dostawę towarów czy tez usług , na rachunek inny niż udostępniony w Wykazie , nie będziemy mogli uwzględnić takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Sankcja ta obliguje tylko dokumenty wystawione na kwotę ponad 15 000 zł . Natomiast przy transakcjach na niższą kwotę dokonanie płatności na rachunek nie widniejący w wykazie nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji dla nabywcy .

W sytuacji, kiedy rachunek bankowy podatnika nie znajduje się na białej liście , podatnik jest zobowiązany :

– dokonać aktualizacji wniosku CEIDG-1 – jednoosobowa działalność gospodarcza

– zawiadomić właściwy urząd skarbowy o tym rachunku na odpowiednim druku NIP

W momencie kiedy dokonamy płatności dla kontrahenta na rachunek nie widniejący w Wykazie , aby uniknąć sankcji, powinniśmy w terminie 3 dni od dokonania płatności powiadomić o tym fakcie urząd skarbowy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie, zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Strona Firmowa Rocket