Mikrorachunek podatkowy od 2020 roku

Mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy mogą w łatwy sposób regulować swoje zobowiązania podatkowe względem Urzędów Skarbowych. Większość rachunków bankowych Urzędów skarbowych  przeznaczonych do wpłaty zobowiązań podatkowych została zastąpiona indywidualnym rachunkiem przypisanym do każdego podatnika. Jest to tzw. Mikrorachunek podatkowy. Bez znaczenia jest forma prowadzonej działalności czy tez wielkość przedsiębiorstwa, mikrorachunek wygenerują wszyscy, którzy posiadają numer PESEL lub NIP również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej .

Daje to większa swobodę w opłacaniu podatków. Na mikrorachunek zapłacimy zobowiązania podatkowe VAT, CIP, PIT  i zawsze na ten sam numer rachunku bankowego. Bez względu na to czy zmienimy miejsce zamieszkania czy adres prowadzenia działalności numer rachunku zawsze pozostanie bez zmian. Możemy go szybko i łatwo wygenerować online, w dowolnym miejscu i czasie.

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek można wygenerować na dwa sposoby :

– poprzez generator  udostępniony przez Ministerstwo Finansów, który jest dostępny pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/

– lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Mikrorachunek – PESEL czy NIP?

Mikrorachunek wygenerują osoby posługujące się numerem PESEL ( w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności bądź nie będących płatnikami VAT) lub numerem NIP ( w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, będących płatnikiem VAT bądź dla osób fizycznych nie posiadających numeru PESEL , która jest podatnikiem na podstawie innych przepisów, np. cudzoziemiec).

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie, zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Strona Firmowa Rocket