Split payment – dla kogo obowiązkowy?

Split Payment

Z dniem 1 listopada 2019 roku wszedł w życie obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności, czyli split payment.

Split payment – co to takiego ?

Otóż dotyczy on transakcji na zakup towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. W skład załącznika wchodzi 150 pozycji , które dotychczas objęte były odwrotnym obciążeniem, czyli głównie : usługi budowlane , stal, metale , odpady, złom, laptopy, komputery , paliwa, części i akcesoria do pojazdów silnikowych , węgiel, koks. W praktyce oznacza to likwidacje odwrotnego obciążenia.

Split payment wprowadza obowiązek podzielenia płatności za zakupiony towar czy usługę z powyższego załącznika  na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto zostaje przekazana bezpośrednio na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, natomiast kwota podatku VAT na specjalnie wyodrębniony rachunek VAT.

Jakich podatników dotyczy obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności?

Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności dotyczy głównie podatników, którzy:

– kupują bądź sprzedają towary lub usługi „wrażliwe” , czyli te które zostały zamieszczone w załączniku nr 15 ustawy o VAT oraz

– kwota brutto całej faktury przekracza 15 000 zł.

Wymusza to na sprzedawcach obowiązek umieszczenia na fakturze powyżej 15 000 zł adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”.

W przypadku niezastosowania się do powyższych przepisów zarówno nabywca jak i sprzedawca podlega karze w wysokości 30% sankcji VAT.

Poza tym nie opłacenie faktury zgodnie z opisanym mechanizmem wyklucza u nabywcy możliwość zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku nie zamieszczenia na fakturze opisu mechanizm podzielonej płatności , która zwiera sprzedaż towarów wrażliwych , nabywca ma obowiązek podzielenia płatności za ta fakturę. Jednak nie zwalnia to z obowiązku sprzedawcy do skorygowania wystawionej faktury.

Nabywca otrzymujący fakturę na kwotę poniżej 15 000 zł będzie mógł zdecydować w jaki sposób ja opłacić, nie musi obowiązkowo stosować mechanizmu podzielonej płatności. Natomiast w sytuacji, gdy na dokumencie zostanie umieszczony towar z załącznika 15 , na fakturze musi pojawić się obowiązkowo napis mechanizm podzielonej płatności. Musi zostać zastosowana płatność split payment przynajmniej do kwoty , do której istnieje obowiązek. Resztę płatności można przekazać dobrowolnie albo z zastosowaniem podziału albo w całości na rachunek sprzedawcy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie, zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

Strona Firmowa Rocket